5 pomysłów na zabawy w plenerze ..............

Wiosna zbliża się wielkimi krokami . Słońce przygrzewa coraz mocniej, dni stają się dłuższe i lada chwila przyroda będzie budzić się do życia. Każdy z nas spragniony jest spacerów podczas ładnej pogody i ciepłego powiewu powietrza. Dzieci natomiast nie mogą się doczekać zabaw na świeżym powietrzu. Wybrałam dla Was 5 propozycji na rozrywki z dziećmi w plenerze – w parku, pod blokiem czy w ogrodzie.

1. Slalom z woreczkami na głowie. Wybieracie się na wiosenny spacer? Weźcie ze sobą małe woreczki wypełnione np. grochem. Możecie tanio zakupić takie woreczki w Strefie Animatora. Podczas spaceru zaproponuj dziecku, aby przeszło slalomem z woreczkiem na głowie między drzewkami lub między kamieniami, które ułożysz na jego drodze.

2. Poszukiwanie skarbów. Na dworze w różnych miejscach (drzewa, ławka, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź w lewo, stań, idź w stronę drzewa, omiń go, szukaj na dole….”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

3. Kostka krąży po kółku. Dzieci ustawiają się w kółko, a jedno z nich staje w środku i rzuca kostkę do wybranych uczestników zabawy; to dziecko, które jej nie złapie, klęka na jedno kolano; kolejne błędy powodują: klęknięcie na drugie kolano, łapanie jedną ręką, łapanie na siedząco itp.; osoba, która złapie kostkę, np. klęcząc na jednej nodze, może wstać i grać jak pozostali uczestnicy;

4. Zabawy z szarfą. Dzieci kochają zawody i współzawodnictwo. Zwykły sznurek lub szarfa służyć może do wielu zabaw, w których liczy się zdrowa rywalizacja: np. do przeciągania liny, do przymocowania jej tak (np. do drzewa i ławki), by dziecko musiało pod nią przejść, wyginając się do tyłu, lub tak by zagrać „siatkówkę”.

5. Zabawa z cieniem. Pamiętacie tą zabawę z dzieciństwa? Jedno dziecko stoi, a drugie odrysowuje cień. Podzielcie się swoim doświadczeniem z dziećmi. Odrysuj cień malucha, później możecie go wspólnie ozdobić lub pokolorować.

Zabawy możecie zaproponować swoim pociechom podczas wiosennego spaceru. Mam nadzieję, że przypadną im do gustu.

Bawcie się znakomicie!